Statut
STATUT STOWARZYSZENIA NA RZECZ ROZWOJU
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Stowarzyszenie nosi nazwę: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU i w dalszych postanowieniach statutu nazywane jest „Stowarzyszeniem”.
- Siedzibą stowarzyszenia jest Kraków
- Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, a w zakresie niezbędnym dla realizacji celów Stowarzyszenia także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Stowarzyszenie zawiązane zostaje na czas nieograniczony.
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach( Dz.U. z 2001, Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.
- Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
- Do prowadzenia swych spraw stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
§ 2
CELE STOWARZYSZENIA I SPOSOBY ICH REALIZACJI
- Celami Stowarzyszenia są:
a) promocja alternatywnych metod komunikacji i pracy z końmi opartych o partnerską współpracę zwierzęcia z człowiekiem;
b) propagowanie użycie konia w terapii i w działaniach służących rozwojowi osób poszukujących alternatywnych metod oddziaływań psychologicznych;
c) propagowanie nawiązania głębszego kontaktu z otaczającą przyrodą, trening empatii z wykorzystaniem koni;
d) propagowanie wiedzy i świadomości potrzeby eliminacji przemocy wobec koni w sporcie jeździeckim;
e) troska o ochronę przyrody i zachowanie walorów krajobrazu oraz wspieranie trwałego rozwoju obszarów wiejskich;
f) promocja zdrowia i zdrowego trybu życia.
g) propagowanie zdrowego stylu życia poprzez kontakt z naturą, ze zwierzętami, propagowanie równości człowieka i zwierząt
h) propagowanie zdrowego stylu życia poprzez hodowlę naturalną zwierząt i roślin bez użycia środków chemicznych i metod hodowli stosowanych we współczesnym rolnictwie,
i) wspieranie rozwoju nauki oraz myśli technicznej;
j) rozwój kapitału ludzkiego rozumiany jako rozwój potencjału obywateli a w szczególności rozwój potencjału pracowników w zakresie umożliwiającym wzrost ich efektywności, skuteczności i wydajności;
k) wspieranie rozwoju budownictwa mieszkaniowego i użytkowego, budowy dróg, budowy sieci telekomunikacyjnych oraz infrastruktury zapewniającej zaopatrzenia ludności w wodę, gaz, energię elektryczną oraz inne media;
l) wspieranie rozwoju Gmin poprzez wpływanie na ich rozwój planistyczny;
- Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
a) aktywny udział w ramach postępowań administracyjnych w zakresie zmierzającym do realizacji celów Stowarzyszenia;
b) uzyskiwanie w ramach określonych przez przepisy prawa wszelkich informacji od organów administracji publicznej dla potrzeb realizacji celów stowarzyszenia;
c) organizowanie szkoleń, kursów edukacyjnych, sympozjów, wykładów i odczytów w zakresie przedmiotowym związanym z realizacją celów Stowarzyszenia;
d) organizowanie imprez mających na celu upowszechnianie oraz propagowanie celów Stowarzyszenia;
e) upowszechnianie informacji o istniejących alternatywnych formach pracy z końmi;
f) prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologicznej hodowli roślin i zwierząt
g) reagowanie na przejawy złego traktowania koni we wszelkich formach dopuszczonych przepisami prawa w tym w szczególności poprzez nagłaśnianie złego traktowania koni w mediach, powiadamianie o złym traktowaniu koni właściwych organów państwowych;
h) prowadzenie szkoły hodowli ekologicznej roślin i zwierząt
i) rozpowszechnianie wizerunku zwierząt w tym przede wszystkim koni jako podmiotu sztuki w tym przede wszystkim, fotografii, malarstwa, rzeźby itp.
j) prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie zmierzającym do realizacji celów wskazanych w § 2 ust 1 pkt a), b), e), f), i), k), l).
§ 3
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne przy czym osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
- Członkowie Stowarzyszenia mogą mieć status członów:
a) zwyczajnych,
b) wspierających,
- Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać każda osoba fizyczna, która wyrazi wolę przystąpienia do Stowarzyszenia składając deklarację członkowską w formie pisemnej.
- Osoba fizyczna zostaje członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia po złożeniu pisemnej deklaracji o której mowa w ust. 3 powyżej.
- Uchwała w przedmiocie przyjęcia członka zwyczajnego powinna zostać podjęta przez Zarząd w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od złożenia deklaracji o której mowa w ust. 3 powyżej.
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
- Osoba fizyczna i prawna zostaje Członkiem wspierającym Stowarzyszenia na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia po złożeniu pisemnej deklaracji o której mowa w ust. 3 powyżej.; § 3 ust 5 stosuje się odpowiednio.
- Członkowie Stowarzyszenia w deklaracji członkowskiej o której mowa w ust 3 powyżej lub na liście Członków Założycieli wskazują adres zamieszkania będący jednocześnie adresem korespondencyjnym. W przypadku zmiany adresu korespondencyjnego Członkowie Stowarzyszenia są zobowiązani do poinformowania Stowarzyszenia o tym fakcie na piśmie. W przypadku zaniechania powyższego zawiadomienia wszelka korespondencja kierowana na adres wskazany w deklaracji członkowskiej lub na liście Członków Założycieli uznawana jest za dostarczaną skutecznie.
- Członkowie zwyczajni mają prawo:
a) biernego i czynnego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia oraz prawo do głosowania na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia we wszystkich sprawach poddawanych pod głosowanie,
b) korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
c) udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
d) zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
10. Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
a) brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
b) przestrzegania statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
c) regularnego opłacania składek.
11. Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego oraz nie posiadają prawa do głosowania na Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia z głosem stanowiącym, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.
12. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
13. Utrata członkostwa następuje na skutek:
a) pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu,
b) wykluczenia przez Zarząd:
- z powodu łamania statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
- z powodu notorycznego nie brania udziału w pracach Stowarzyszenia,
- z powodu nie płacenia składek za okres co najmniej pół roku,
- na pisemny i uzasadniony wniosek trzech członków Stowarzyszenia
c) utraty praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądu,
d) śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez osoby prawne.
14. Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków.
15. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Zarządu Stowarzyszenia w terminie 30 dni od dnia zawiadomienia osoby zainteresowanej o podjęciu uchwały w sprawie jej przyjęcia lub usunięcia z grona członków Stowarzyszenia. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków w powyższej sprawie powinna zostać podjęta na najbliższym posiedzeniu walnego zgromadzenia i jest ostateczna.
§ 4
- Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie;
b) Zarząd;
c) Komisja Rewizyjna;
§ 5
WALNE ZEBRANIE
- Walne Zebranie stanowi najwyższą władzę Stowarzyszenia. W Walnym Zebraniu biorą udział:
a) z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni Stowarzyszenia,
b) z głosem doradczym – członkowie wspierający Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście.
- Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Walne Zebranie zwyczajne jest zwoływane raz na rok przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków poprzez wysłanie zawiadomień listem poleconym na 7 dni przed terminem zebrania. Zarząd może zaniechać wysłania zawiadomień listem poleconym jeżeli na co najmniej 10 dni przed terminem zebrania zawiadomi skutecznie danego członka Stowarzyszenia o terminie i miejscu obrad w inny sposób.
- Walne Zebranie nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od złożenia stosownego wniosku w tym zakresie. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków poprzez wysłanie zawiadomień listem poleconym na 7 dni przed terminem zebrania. Zarząd może zaniechać wysłania zawiadomień listem poleconym jeżeli na co najmniej 10 dni przed terminem zebrania zawiadomi skutecznie danego członka Stowarzyszenia o terminie i miejscu obrad w inny sposób.
- Uchwały Walnego Zebrania zapadają bezwzględną większością głosów. Walne Zebranie może odbyć się bez względu na ilość Członków Stowarzyszenia biorących w nim udział pod warunkiem zawiadomienia o terminie i miejscu Walnego Zebrania wszystkich członków Stowarzyszenia w sposób przewidziany przez statut.
- Do kompetencji Walnego Zebrania należą:
a) określanie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
b) uchwalanie zmian statutu,
c) wybór i odwoływanie członków władz Stowarzyszenia tj. Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
d) udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
e) rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
f) uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
g) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
h) rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
i) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
j) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
k) podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz stowarzyszenia.
§ 6
ZARZĄD
- Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z przepisami prawa, Statutem Stowarzyszenia oraz uchwałami Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
- Kadencja Zarządu trwa 5 lat.
- Zarząd składa się z 1 do 3 osób w tym prezesa oraz dwóch wiceprezesów. W przypadku powołania Zarządu o składzie mniejszym niż 3 osobowo powyższy zapis stosuje się odpowiednio.
- Prezes Zarządu pełni jednocześnie funkcję Skarbnika Stowarzyszenia i jest uprawniony do przyjmowania od członków Stowarzyszenia składek członkowskich w wysokości wynikającej z uchwały Walnego Zebrania.
- Zarząd reprezentuje Stowarzyszenie wobec osób trzecich, przy czym dla złożenia skutecznego oświadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia wystarczające jest złożenie oświadczenia woli przez któregokolwiek z członków Zarządu jednoosobowo.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb.
- Posiedzenia Zarządu w przypadku powołania Zarządu wieloosobowego zwołuje Prezes Zarządu poprzez wysłanie do pozostałych Członków Zarządu zawiadomień listem poleconym na 5 dni przed terminem posiedzenia. Prezes Zarządu może zaniechać wysłania zawiadomień listem poleconym jeżeli na co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia zawiadomi skutecznie danego członka Zarządu o terminie i miejscu obrad w inny sposób. Posiedzenie Zarządu może odbyć się bez względu na ilość Członków Zarządu biorących w nim udział pod warunkiem zawiadomienia wszystkich członków zarządu o terminie i miejscu posiedzenia zgodnie z postanowieniami Statutu.
- Uchwały Zarządu Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równości oddanych głosów głos decydujący ma Prezes Zarządu.
- Do kompetencji Zarządu należą:
a) realizacja celów Stowarzyszenia,
b) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania,
c) sporządzanie planów pracy i budżetu stosownie do potrzeb ustalanych przez Zarząd,
d) sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
e) podejmowanie decyzji o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
f) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
g) zwoływanie Walnego Zebrania,
h) przyjmowanie i skreślanie członków Stowarzyszenia.
§ 7
KOMISJA REWIZYJNA
- Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
- Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 5 lat.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 osób w tym przewodniczącego, zastępcy oraz sekretarza.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwołuje Przewodniczący poprzez wysłanie do pozostałych Członków Komisji Rewizyjnej zawiadomień listem poleconym na 5 dni przed terminem posiedzenia. Przewodniczący może zaniechać wysłania zawiadomień listem poleconym jeżeli na co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia zawiadomi skutecznie danego członka Komisji Rewizyjnej o terminie i miejscu obrad w inny sposób. Posiedzenie Komisji rewizyjnej może odbyć się bez względu na ilość Członków Komisji Rewizyjnej biorących w nim udział pod warunkiem zawiadomienia wszystkich Członków Komisji Rewizyjnej o terminie i miejscu posiedzenia zgodnie z postanowieniami Statutu..
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
a) kontrolowanie działalności Zarządu,
b) składanie wniosków z kontroli na Walnym Zebraniu,
c) prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zebrania oraz zebrania Zarządu,
d) składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
e) składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów chyba że postanowienia statutu stanowią inaczej.
§ 8
- W razie gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji poniżej dolnej granicy wymaganej zgodnie z postanowieniami Statutu, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.
§ 9
MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
- Majątek Stowarzyszenia powstaje:
a) ze składek członkowskich,
b) darowizn, spadków, zapisów,
c) dotacji i ofiarności publicznej.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
§ 11
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie kwalifikowaną większością głosów – (2/3), przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
- W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.